Zagramy w finale Gigantów Siatkówki!

Utworzono: 14.10.2023

Aluron CMC Warta Zawiercie pokonała Paris Volley 3:1 w półfinale turnieju TAURON Giganci Siatkówki i w niedzielę (15 października) o 15:30 powalczy z Treflem Gdańsk o zwycięstwo w imprezie, która odbywa się w Twardogórze na Dolnym Śląsku.

Jurajscy Rycerze do półfinału z dziewięciokrotnym mistrzem Francji przystąpili w mocno eksperymentalnym zestawieniu. Kontuzja kręgosłupa wykluczyła na dłuższy okres Tomasza Kalembkę, do zdrowia po urazie stopy nadal wraca Mateusz Bieniek, a na dodatek przymusową, kilkudniową przerwę od treningów musiał sobie zrobić Michał Szalacha. Dlatego też na środku w turnieju w Twardogórze drużynę wspomógł Mariusz Schamlewski. Na domiar złego przeziębiony Trévor Clevenot decyzją sztabu medycznego na wszelki wypadek został w hotelowym pokoju i z tego powodu Szymon Gregorowicz do meczu został zgłoszony jako przyjmujący. Wykorzystali to paryżanie, którzy po wyrównanym początku odskoczyli na trzy punkty. Straty zostały jednak szybko odrobione, bo w dwóch kolejnych ustawieniach asami popisali się Miguel Tavares i Bartosz Kwolek. W drugiej fazie seta francuski zespół znowu zbudował przewagę. Karol Butryn nie mógł odnaleźć tempa z Tavaresem, do tego Kento Miyaura zaskoczył skrótem z zagrywki Luke’a Perry’ego i zrobiło się 20:16 dla Paris Volley. Goście nie dali się już dogonić i pierwsza partia padła ich łupem.

Od początku meczu bardzo dobrze dysponowany na zagrywce był Bartosz Kwolek i  to właśnie w dużej mierze dzięki temu na początku drugiego seta objęliśmy prowadzenie 8:4. Kiedy tylko pojawiała się okazja do ataku, chętnie korzystał z niej Tavares, a bloki Kwolka i Butryna powiększyły przewagę do stanu 17:10. Gracze z Paryża zupełnie się pogubili i mieli ogromne problemy z wyprowadzeniem skutecznej akcji po swoim przyjęciu, a nasi siatkarze bezlitośnie wykorzystywali ich błędy. Ostatni punkt zdobył Karol Butryn, obijając blok gości z Francji, którzy na dodatek dotknęli jeszcze siatki.

Początek trzeciego seta miał podobny przebieg do poprzedniego, ale tym razem to przy zagrywkach Miguela Tavaresa żółto-zieloni zbudowali przewagę. Stopniowo ją powiększali, kontrolując przebieg gry. Nadal bardzo dobrze funkcjonował blok, a Butryn pozazdrościł kolegom i też dołożył punkt z pola serwisowego. W końcówce Michał Winiarski wpuścił na boisko Michała Kozłowskiego, Daniela Gąsiora i Szymona Gregorowicza i w takim zestawieniu dokończyliśmy partię, utrzymując bezpieczny dystans.

Po przerwie trener Winiarski, który prowadził drużynę po raz pierwszy po powrocie z zakończonych gigantycznym sukcesem kwalifikacji olimpijskich, wrócił do wyjściowego składu. Tym razem drużyna Paris Volley nie straciła kontaktu punktowego na początku, a po asie Mauricio Motty Paesa i bloku Miyaury na Kwolku objęła prowadzenie 10:8. Jurajscy Rycerze szybko dogonili rywali, a po kontrataku Butryna znów byli na czele (13:12). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale gdy ekipa z Francji miała w górze piłkę na 19:17, kapitalnie w bloku do Kwolka dołączył Zniszczoł i znów był remis. Dwie akcje później mistrz świata z 2018 roku pomylił się jednak w ataku na lewym skrzydle i paryżanie odskoczyli na dwa punkty, a chwilę później blokiem zakończyli dłuższą wymianę i było już 22:19 dla gości znad Sekwany. Wydawało się, że tej przewagi już nie wypuszczą, ale pierwszego setbola obronił atakiem Patryk Łaba, przy drugim asem popisał się Karol Butryn, a przy trzecim uderzył równie mocno, a trójblok zatrzymał atak Baptiste’a Focarda. Co więcej, atakujący skończył chwilę później kontrę i dał prowadzenie 25:24. Dopiero w kolejnej akcji paryżanie zrobili przejście, ale przy drugim meczbolu nie kto inny, jak Butryn skończył kolejną kontrę i chwilę później odebrał statuetkę MVP.

Finał TAURON Gigantów Siatkówki odbędzie się w niedzielę (15 października) o godzinie 15:30, transmisja w TVP Sport. Rywalem naszego zespołu będzie zwycięzca Trefl Gdańsk, który w drugim półfinale pokonał ACH Volley Lublana 3:2.

Aluron CMC Warta Zawiercie – Paris Volley 3:1 (21:25, 25:16, 25:18, 27:25)

Skład: Tavares, Butryn, Kwolek, Łaba, Zniszczoł, Schamlewski, Perry (L) oraz Kozłowski, Gąsior, Gregorowicz

MVP: Karol Butryn